Towarzystwo Chirurgii Robotowej

Polskie Towarzystwo Chirurgii Robotowej

Chirurgia Robotowa

Postęp medycyny jest nierozerwalnie złączony z postępem technologicznym.

Wydarzenia Naukowe

Już po raz drugi we Wrocławiu odbył się Międzynarodowy Kongres Chirurgii Robotowej.

 

CHIRURGIA ROBOTOWA

Chirurgia wspierana robotowo jest minimalnie inwazyjną operacją wykonywaną zdalnie z udziałem skomputeryzowanej stacji roboczej, gdzie lekarz obserwuje pole operacyjne za pośrednictwem dedykowanego systemu kamer. Chirurg manipuluje zrobotyzowanymi ramionami służącymi do pozycjonowania i manipulowania endoskopem mogącym chwytać, ciąć, analizować, koagulować i szyć tkanki przy użyciu zręcznych manipulatorów (joysticków) i przełączników nożnych. Robotowo wspierana operacja jest projektowana jako alternatywa dla konwencjonalnych laparoskopowych zabiegów chirurgicznych oraz pozwala rozszerzyć możliwości chirurgów i usunąć trudności związane z konwencjonalnymi technikami laparoskopowymi [1].

Główne zalety robota chirurgicznego nad konwencjonalną laparoskopią to:

  • Ulepszona wizualizacja: trójwymiarowa (3D) vs dwuwymiarowa (2D) reprezentacji pola operacyjnego.
  • Usprawniona kinematyka ruchu: efekt podparcia pojawia się, gdy sztywne konwencjonalne przyrządy laparoskopowe przechodzą przez trokary, co prowadzi do odwrócenia ruchu od strony chirurga w stosunku do ruchu końcówki roboczej przyrządu. Narzędzie robotyczne ma siedem stopni swobody, podobnie do ludzkiego ramienia i ręki, a sztywne tradycyjne instrumenty mają jedynie cztery stopnie swobody, co zmienia kinematykę ruchów w polu operacyjnym.
  • Stabilizacja instrumentów w obrębie pola operacyjnego: Niewielkie ruchy wykonywane przez chirurga są wzmacniane (w tym błędy lub drżenie rąk) przy użyciu konwencjonalnych procedur laparoskopowych.
  • Poprawa ergonomii pracy chirurga: Chirurg może być usadowiony przy użyciu systemu tele- operacyjnego przy konsoli ograniczającej ból, drętwienie i uczucie zmęczenia w rękach, nadgarstkach i ramionach. To jest niewątpliwą zaletą dla operatora w porównaniu do konwencjonalnych sposobów wykonywania zabiegów laparoskopowych.
  • Znacząco skrócona krzywa uczenia, co przy zmniejszającej się liczbie chirurgów w kraju pozwala kształcić w krótszym czasie.