Ryzyko powstania

Ryzyko powstania

Tętniak aorty brzusznej dotyczy głównie mężczyzn, którzy zapadają na tętniaka aorty brzusznej sześć razy częściej niż kobiety. Na ryzyko rozwoju tętniaka mają wpływ zarówno geny jak i wiek. Choroba ta najczęściej występuje u mężczyzn w wieku 65 lat i starszych a jeżeli w bliskiej rodzinie jest osoba cierpiąca na to schorzenie, prawdopodobieństwo wystąpienia tętniaka zwiększa się. Choroba rozwija się bezobjawowo dlatego mężczyźni są nieświadomi zagrożenia do momentu jego wykrycia. Ryzyko wystąpienia tętniaka jest zdecydowanie wyższe u osób, u których stwierdzono nadciśnienie krwi czy wysoki poziom cholesterolu. Istotny jest także tryb życia, osoby palące zapadają na tę chorobę dużo częściej.

Jednak należy pamiętać, że tętniaki aorty brzusznej mogą wystąpić u mężczyzn, którzy nie należą do żadnych  z powyższych kategorii.

Najlepszą metodą stwierdzającą obecność tętniaka jest badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej (USG). Jest to bezpieczny, bezbolesny i szybki test, który zwykle nie trwa dłużej niż 10 minut a wynik uzyskuje się natychmiast po jego zakończeniu.

Skip to content